Blog

Zasięgnij naszych porad w dziedzinie SEO

blog

Gdzie znaleźć pracę jako specjalista SEO?

Mateusz Kozłowski; 2022-07-13

Zastanawiasz się, gdzie znaleźć pracę jako specjalista SEO? Ekspert w tej dziedzinie, który ma fach w ręku, szybko znajdzie zatrudnienie. Interesująca jest też sama ścieżka kariery fachowca SEO – od pojedynczych zleceń, aż po pozycjonowanie potężnych serwisów internetowych.

 

Specjalista SEO – co robi?

Aktywność zawodowa profesjonalisty SEO opiera się na znajomości narzędzi SEO, śledzeniu zmian w algorytmach Google oraz umiejętności wyciągania trafnych wniosków. Spec od SEO musi umieć przetwarzać dane, myśleć przyszłościowo i brać pod uwagę wiele zmiennych. Zasady pozycjonowania bezustannie się zmieniają, dlatego fachowiec SEO powinien cechować się ciągłą gotowością do nauki. Zawodowiec błyskawicznie zauważa zmiany, porównuje je ze swoimi doświadczeniami, wyciąga wnioski i wdraża strategie przynoszące korzyści witrynie. Dotyczy to zarówno jej budowy, jak i linkowania, treści i wielu innych aspektów on-site i off-site.

Specjalista SEO – kod zawodu

Zgodnie z Wortalem Publicznych Służb Zatrudnienia, analityk ruchu na stronach internetowych to specjalista SEO. Kodu zawodu: 262202.

Jak rozpocząć pracę jako specjalista SEO?

Kariera specjalisty SEO to ciągłe rozwijanie swoich umiejętności oraz wiedzy. W znalezieniu pierwszej pracy w tym zawodzie pomocne są różnego rodzaju kursy oraz szkolenia. Dzięki nim zrozumiesz podstawy oraz cel pozycjonowania. Następnie będziesz musiał zamienić te informacje w praktyczne umiejętności, np. poszukując pracy na stanowisku młodszego specjalisty SEO lub stażu w agencji SEO.

W obu tych przypadkach uda Ci się poznać pracę specjalisty SEO od podstaw. Najprawdopodobniej będzie nad Tobą czuwał team leader lub starszy specjalista, który wprowadzi Cię w tajniki zawodu i pokaże, jak poprawnie wykonywać obowiązki. Dodatkowo zawsze staraj się rozwijać samodzielnie, np. pozycjonując strony znajomych czy współpracując z fundacjami itp. To pozwoli Ci na naukę na błędach, za które nie będziesz ponosił konsekwencji ze względu na niekomercyjny charakter projektów.

Pracę na stanowisku specjalisty SEO najłatwiej jest znaleźć w dwóch miejscach. Po pierwsze są to serwisy z ogłoszeniami, takie jak np. Pracuj.pl czy Rocket Jobs. Korzysta z nich wiele polskich i zagranicznych firm, którym zależy zarówno na doświadczonych specjalistach, jak i juniorach gotowych do nauki. Alternatywą są grupy tematyczne w mediach społecznościowych, takie jak np. „Praca SEO SEM Performance Digital Marketing” na Facebooku. Tam również firmy poszukują pracowników, a dodatkowo czasem pojawiają się także ogłoszenia od senior specjalistów SEO. Zdarza się, że poszukują oni kogoś do pomocy, oferując w zamian pensję oraz możliwość nauki fachu pod ich skrzydłami. Może to być świetna okazja dla początkujących specjalistów SEO.

Gdzie znaleźć pracę jako starszy specjalista SEO?

Wyjadacz z dziedziny SEO może pracować jako freelancer i dbać o pozycjonowanie stron znalezionych samodzielnie klientów, jak i związać się na stałe z jedną witryną. Znawca SEO bez problemu poradzi sobie zarówno z mniejszymi stronami typu wizytówki, jak i bardziej rozbudowanymi witrynami różnych firm. Prawdziwy mistrz nie będzie miał kłopotu nawet ze skutecznym optymalizowaniem potężnego sklepu online czy rozbudowanego portalu internetowego.

Gdzie znaleźć pracę jako specjalista SEO, jeśli samodzielne działanie lub związanie się z jedną firmą Ci nie odpowiada? Autorytet z dziedziny SEO może otworzyć własną agencję, w której zatrudni np. juniorów. Pod Twoim okiem osoby te będą doskonaliły swoje umiejętności poprzez zajmowanie się mniej wymagającymi zadaniami, by z czasem stworzyć z Tobą znaną i cenioną firmę SEO.

 

Dodaj komentarz