Blog

Zasięgnij naszych porad w dziedzinie SEO

blog

Co charakteryzuje dobrego specjalistę SEO?

Mateusz Kozłowski; 2022-05-17

Nie wyobrażasz sobie współczesnego świata bez internetu. Wystarczy wpisać interesującą Cię frazę w wyszukiwarkę i gotowe – pokazuje się milionowa liczba wyników. Jednak czy wiesz, że za tym, aby strona była dobrze wyświetlana i abyś na nią trafił, potrzebny jest ogrom pracy? Osobą odpowiedzialną za optymalizację strony pod kątem wyszukiwarek jest specjalista ds. SEO. Kim jest pozycjoner? Jakie cechy powinna wykazywać osoba na tym stanowisku?

 

Kim jest pozycjoner?

Pozycjoner to inna nazwa specjalisty ds. SEO. Codziennym zadaniem takiej osoby jest optymalizacja konkretnej strony internetowej pod kątem wyszukiwarek, a więc w taki sposób, aby po wpisaniu zapytania w polu wyszukiwań, strona nad którą pracuje, pojawiła się na górze listy wyników.

Umiejętności, które są pożądane u eksperta ds. SEO

Każda praca wymaga pewnych predyspozycji i umiejętności. Ekspert ds. SEO powinien:

  • Mieć umiejętności analityczne. Specjalista SEO musi brać pod uwagę wiele czynników, które mają wpływ na pozycjonowanie strony, nad którą pracuje. Wiele z tych czynników koreluje ze sobą, co dzięki umiejętnościom analitycznym pozwala zrozumieć działanie algorytmów wyszukiwarek.
  • Mieć umiejętności strategiczne. Ustalenie strategii w pozycjonowaniu jest kluczem do sukcesu. Odpowiednia strategia i konsekwentne podążanie za planem daje gwarancję dobrych wyników.
  • Mieć wiedzę informatyczną. Specjalista SEO powinien mieć wiedzę na temat programowania. Nie zawsze muszą to być studia wyższe, ale podstawy kodowania pozwalają lepiej zrozumieć działanie algorytmów wyszukiwarek.
  • Znać język angielski – w świecie SEO język angielski jest podstawą. Konsultant ds. SEO powinien znać ten język na przyzwoitym poziomie. Warto wspomnieć, że wiele kursów i najnowszych wytycznych pojawia się właśnie w tym języku.

Ekspert SEO i jego cechy osobowości

Nabyte umiejętności to tylko połowa drogi do zostania ekspertem SEO. Równie ważne są cechy osobowości, takie jak:

  • Konsekwencja — nie ma problemów, których nie da się rozwiązać. W tym zawodzie trzeba być konsekwentnym.
  • Poświęcanie — aby osiągnąć sukcesy w SEO trzeba poświęcić temu mnóstwo czasu. Jeśli priorytety są inne to ciężko zostać prawdziwym specjalistą.
  • Kreatywność — trzeba wychodzić poza schematy i nie bać się eksperymentować oraz wyznaczać nowych szlaków w SEO.
  • Niestabilność — specjalista ds. SEO musi podejmować decyzje samodzielnie i najczęściej nie według konkretnego schematu działania.

Pozycjoner, czyli dobrze płatna praca, ale wymagająca wyrzeczeń

Specjalista SEO to dobrze opłacany zawód z przyszłością i dużymi perspektywami rozwoju. Jednak, aby być ekspertem w tej dziedzinie trzeba umieć się poświęcić i mieć cechy charakteru, które pomimo początkowych niepowodzeń, pozwolą na dalszy rozwój i zdobywanie wiedzy.

 

Dodaj komentarz