Blog

Zasięgnij naszych porad w dziedzinie SEO

blog

10 wtyczek do Wordpressa pomagających w pozycjonowaniu strony

Mateusz Kozłowski; 2021-10-30

WordPress to jeden z najpopularniejszych CMS-ów. Bardzo wiele stron internetowych zostało zbudowanych właśnie w oparciu o to oprogramowanie. Jednak nawet najlepszy CMS nie pomoże w zdobyciu użytkowników, jeśli witryna nie będzie pozycjonowana. W WordPressie można ułatwić ten proces dzięki wtyczkom.

Kariera WordPressa rozpoczęła się w 2003 roku, gdy po raz pierwszy ta platforma do zarządzania treścią pojawiła się na rynku. Od tamtego czasu WordPress wyrósł na najpopularniejszy CMS. Obecnie 40% wszystkich stron internetowych działa właśnie na WordPressie, a każdego dnia przybywa ponad 500 nowych witryn korzystających z tego CMS-u. Sam katalog wtyczek do WordPressa to ponad 55 tys. aplikacji. Najpopularniejsze na świecie serwisy korzystają z WordPressa, a można tu wymienić m.in. New York Times czy Spotify. Ten CMS został już pobrany blisko 50 mln razy i ta liczba rośnie każdego dnia. Te liczby robią naprawdę duże wrażenie. Wyjaśnię Wam, jakie wtyczki wykorzystać do pozycjonowania Waszej strony internetowej na WordPressie.

 

Czym są wtyczki w WordPressie?

Zanim przejdę do wtyczek wspomagających pozycjonowanie witryny opartej na WordPressie, chciałbym wyjaśnić, czym w ogóle są wtyczki w tym CMS-ie. To często właśnie one decydują o ogromnej funkcjonalności WordPressa. Na stronie CMS-u jest ich już kilkadziesiąt tysięcy, a codziennie dodawane są nowe. Wtyczki to mniej lub bardziej rozbudowane aplikacje, które wspomagają działanie WordPressa. Łatwo je instalować i równie łatwo usuwać. Możecie znaleźć różnego rodzaje pluginy do WordPressa, ale nas interesują tutaj te związane z SEO.

 

Najlepsze wtyczki SEO do WordPressa

1. Yoast SEO

Yoast SEO to jedna z najpopularniejszych wtyczek wspomagających pozycjonowanie strony zbudowanej na WordPressie. Pojawiła się w 2008 roku, a najnowsza wersja wtyczki została zainstalowana ponad 5 mln razy. Yoast SEO jest dostępna w dwóch wersjach: darmowej (Free) i płatnej (Premium). Już w zasadzie ta pierwsza ma wszystko, co potrzebne do zarządzania SEO, ale płatna wersja dostarcza dodatkowych funkcji (np. użycie wielu słów kluczowych, podpowiedzi przy tworzeniu linkowania wewnętrznego, optymalizacja pod kątem synonimów, śledzenie wpisów w mediach społecznościowych).

Wtyczka Yoast SEO jest łatwa w konfiguracji i użytkowaniu. Pozwala na:

  • analizę treści na stronie pod kątem SEO (np. długość tekstu, częstotliwość występowania fraz kluczowych, stosowanie nagłówków);
  • wybieranie fraz kluczowych dla poszczególnych podstron i dla całej witryny;
  • wprowadzanie metadanych (np. Meta Description);
  • tworzenie mapy witryny;
  • zarządzanie indeksowaniem stron;
  • przegląd techniczny witryny.

Wszelkie błędy są komunikowane za pomocą czerwonych lub pomarańczowych kropek, a zielone wskazują oczywiście, że dana kwestia została poprawnie przygotowana. Interfejs Yoast SEO jest przejrzysty i przyjazny nawet dla początkujących użytkowników.

2. All in One SEO Pack

Już sama nazwa wskazuje, że All in One SEO Pack to prawdziwy kombajn do pozycjonowania stron działających na WordPressie. Bardzo doceniam tę wtyczkę, ponieważ w jednym miejscu można znaleźć olbrzymią liczbę opcji i funkcji. Najlepsze jest jednak to, że All in One SEO Pack potrafi konfigurować się automatycznie. Nie trzeba mieć zatem zaawansowanej wiedzy, żeby skorzystać z tego rozwiązania. Z tą wtyczką poradzą sobie łatwo także początkujący użytkownicy.

All in One SEO Pack to zaawansowane narzędzie do analizowania stron internetowych pod kątem pozycjonowania. Wtyczka podpowiada wiele rozwiązań, które zwiększą optymalność witryny. Część funkcji All in One SEO Pack jest podobna do rozwiązań znanych z Yoast SEO.

Można tu wymienić m.in.:

  • generowanie mapy witryny;
  • zarządzanie indeksacją podstron i treścią witryny;
  • dodawanie meta danych;
  • zarządzanie meta tagami w social media;
  • edycja plików robots.txt oraz .htaccess.

Jednak w All in One SEO Pack można także znaleźć funkcje, które są niedostępne w Yoast SEO, np.:

  • możliwość zarządzania wydajnością witryny internetowej;
  • ochrona przed złośliwymi robotami;
  • integracja z Google Analytics.

Natomiast w wersji Premium dochodzą jeszcze takie funkcje jak:

  • wsparcie dla SEO sklepów internetowych;
  • SEO Video;
  • Video Screencast;
  • moduł SEO dla własnych klasyfikacji;
  • dostęp do forum wsparcia i bazy wiedzy.

All in One SEO Pack to wtyczka łatwa w obsłudze, a do tego posiadająca polską wersję. Kreator konfiguracji jest tu prosty i intuicyjny. Na pewno warto wypróbować tę wtyczkę.

 

3. WP Rocket

Duże znaczenie w pozycjonowaniu ma szybkość ładowania strony internetowej. Czas otwierania witryny można również zoptymalizować łatwo za pomocą odpowiednich wtyczek do WordPressa. Jedną z lepszych jest WP Rocket. To wtyczka niezwykle funkcjonalna, łatwa w obsłudze, ale przede wszystkim mająca naprawdę duże możliwości. Nie musicie już instalować kilku osobnych wtyczek, bo różne funkcjonalności znajdziecie właśnie w jednej WP Rocket. Mogę tu wymienić np.:

  • minimalizowanie kodu HTML, CSS i JavaScript;
  • wstępne ładowanie pamięci podręcznej;
  • buforowanie strony internetowej;
  • optymalizowanie bazy danych;
  • integracja z Cloudflare i Google Analytics;
  • opóźnienie wykonywania skryptów JavaScript, co znacznie przyspiesza otwieranie strony.

Warto dodać, że tej wtyczki używa już ponad 2 mln witryn. Niestety, za WP Rocket trzeba zapłacić w zależności od planu od 49 do 249 dolarów. To jednak dobra inwestycja.

 

4. Rank Math

Od pewnego czasu coraz poważniejszą konkurencją dla Yoast SEO jest Rank Math. To rzeczywiście bardzo dobra alternatywa, która ma do tego bardzo wiele funkcjonalności. Dużym atutem jest także to, że to wtyczka w pełni darmowa. Dobrze radzi sobie zarówno z podstawowymi kwestiami SEO (np. optymalizacja meta danych), jak i z bardziej zaawansowanymi działaniami (np. przekierowania, mikroformaty).

Rank Math ma takie możliwości jak:

  • intuicyjny kreator konfiguracji;
  • konfiguracja Rich Snippets;
  • optymalizacja nieograniczonej liczby fraz kluczowych;
  • integracja z Google Analytics i Google Search Console;
  • integracja narzędzia propozycji słów kluczowych LSI;
  • zaawansowana analiza SEO;
  • kilkadziesiąt dokładnych testów SEO;
  • dokładna analiza treści;
  • podpowiedzi dotyczące wewnętrznego linkowania.

Istotne jest także to, że Rank Math nie obciąża tak bardzo witryny, jak inne wtyczki i wczytuje się bardzo szybko.

 

5. The SEO Framework

Jeśli nie odpowiada Wam żadna z wymienionych wcześniej wtyczek, mam dla Was kolejną propozycję. Tym razem to The SEO Framework – prosta w obsłudze wtyczka, ale zadziwiająco dobrze radząca sobie z optymalizacją witryny pod kątem pozycjonowania. The SEO Framework zyskuje coraz większą popularność, ale nic dziwnego, skoro raczej nie pojawiają się na jej temat negatywne opinie. Nie przeszkadza nawet brak kreatora konfiguracji. Wszystkie ustawienia można łatwo wykonać, przełączając się między zakładkami. Do tego dostajecie znowu lekki plugin, który nie obciąży mocno Waszej witryny. Dodam, że The SEO Framework jest w pełni darmowy.

 

6. Squirrly SEO

Chciałbym zwrócić Waszą uwagę także na Squirrly SEO, nazywaną również nieco pieszczotliwie wtyczką z wiewiórką. Tym razem chodzi tutaj nie tyle o alternatywę dla wcześniej opisanych pluginów, ile o ich uzupełnienie. Squirrly SEO ułatwia optymalizację treści strony pod kątem wyszukiwarek. To bardzo przydatne narzędzie szczególnie dla blogerów, ale nie tylko. Squirrly SEO pozwala zoptymalizować każdy element contentu – od tytułu i struktury, aż po zagęszczenie fraz kluczowych. Ta wtyczka stosuje ocenę w formie podobnej do Yoast SEO (kolorowe wskaźniki optymalizacji). Na koniec dodam, że możecie mieć Squirrly SEO za darmo. Wystarczy napisać pięć postów miesięcznie. W przeciwnym przypadku konieczne jest wydanie 29,99 dolarów.

 

7. SEO Auto Linker

Jednym z ważnych, ale często niedocenianych elementów, jest linkowanie wewnętrzne witryny. Tymczasem to ułatwia nawigowanie nie tylko czytelnikom, ale i robotom indeksującym. Prostą, ale za to bardzo skuteczną wtyczką jest SEO Auto Linker. To plugin, który znacznie przyspiesza i ułatwia linkowanie wewnętrzne. Dzięki tej wtyczce możecie automatycznie linkować określone przez Was frazy zarówno do wewnętrznych podstron, jak i do zewnętrznych witryn. Istotne jest także to, że SEO Auto Linker obsługuje polskie znaki.

 

8. WP Super Cache

Wróćmy jeszcze do kwestii przyspieszania strony internetowej. O jednym pluginie działającym pod tym kątem już wspomniałem. Nie można jednak zapomnieć również o takim narzędzi jak WP Super Cache, tym bardziej że to dzieło twórców WordPressa. Ta wtyczka koncentruje się na pamięci podręcznej i w ten sposób odciąża serwer, a jednocześnie przyspiesza generowanie otwieranej podstrony. WP Super Cache może być używana w trybie prostym (zapisywanie stron w postaci HTML) lub eksperckim (przepisywania z wykorzystaniem mod_rewrite).

Dodatkowe opcje to:

  • czyszczenie zawartości pamięci cache (Delete Cache);
  • ustawianie wygasania pamięci podręcznej (Cache Timeout);
  • generowanie statystycznych wersji podstron (Preload).

 

9. SEO Friendly Images

Obecnie ważnym elementem witryn jest grafika i są zdjęcia. Nie wyobrażam sobie bez nich dobrej strony internetowej, a Wy pewnie również. Grafika obciąża jednak mocno witrynę. Trzeba zatem zadbać o jej odpowiednie zoptymalizowanie. Z pomocą przychodzi wtyczka SEO Friendly Images. Ten plugin dodaje automatycznie odpowiednie tagi do grafiki, nie trzeba robić tego ręcznie. To nieduża, darmowa, ale bardzo funkcjonalna wtyczka. Warto ją dołączyć do Waszego WordPressa.

 

10. Google XML Sitemaps

Na koniec wtyczka, która wygeneruje automatycznie mapę Waszej witryny, co z kolei ułatwi jej indeksowanie przez wyszukiwarki. Mowa tutaj o Google XML Sitemaps, która przy okazji informuje wyszukiwarki o potrzebie indeksacji. To bardzo prosty plugin, ale doskonale spełniający swoje zadanie. Jeśli ktoś jednak pogubiłby się w obsłudze Google XML Sitemaps, bez problemu znajdziecie w internecie tutoriale tego pluginu.

WordPress jest dlatego tak popularny i funkcjonalny, ponieważ można łatwo rozszerzyć jego możliwości za pomocą wtyczek. Warto zacząć od pluginów SEO, które ułatwią optymalizację witryny i podpowiedzą, jak najlepiej budować stronę internetową, żeby zapewnić jej jak najwyższą pozycję w wyszukiwarkach.

Dodaj komentarz