Blog

Zasięgnij naszych porad w dziedzinie SEO

blog

Badania wynagrodzeń specjalistów SEO

Mateusz Kozłowski; 2022-05-17

Specjalista SEO to osoba, która zajmuje się pozycjonowaniem stron internetowych. Obowiązki należące do pracownika na danym stanowisku to na przykład optymalizacja portali online, przeprowadzanie audytów dla firm, czy pozyskiwanie zewnętrznych linków. Najczęściej pozycjonerzy znajdują pracę w agencjach SEO. Są też tacy, którzy zarabiają jako freelancerzy lub otrzymują pracę na pełny etat w firmie klienta. Ile zarabiają specjaliści w branży SEO? Spójrzmy na raporty z 2021 roku.

 

Ile tak naprawdę zarabia specjalista SEO na etacie?

Wiele ludzi zastanawia się, ile tak naprawdę zarabia konsultant SEO. Czy praca w branży jest opłacalna i czy warto podjąć wyzwanie i kształcić się w zakresie marketingu SEO? Warto podkreślić, że jeszcze żadna szkoła i uczelnia nie otworzyły kierunku związanego z pozycjonowaniem – wiedzę i umiejętności trzeba więc nabyć na własną rękę.

Zarobki specjalistów SEO są uzależnione od wielu czynników, w tym od stażu pracy, doświadczenia, zakresu wykonywanych prac. Ile zarabia specjalista SEO na etacie? Zakłada się, że mediana jest w granicach 7.000 złotych brutto, czyli około 5.000 złotych netto. Najwięcej osób zarabia na tym stanowisku między 3.200 a 4.200 złotych netto. Zaledwie 13% ma większą pensję, która sięga 7.000 złotych netto. Warto podkreślić, że ekspert SEO pracujący w Poznaniu czy też Warszawie może pochwalić większą wypłatą w porównaniu z osobami pracującymi w innych miastach. Na wynagrodzenie wpływa również rodzaj wykonywanych zadań.

Ile zarabia pozycjoner freelancer?

Możesz zauważyć znaczącą różnicę w kwestii zarobków u pozycjonerów, którzy są freelancerami. Nieco więcej światła na ten temat rzuca raport „Praca w SEO 2021”. Rankingi na podstawie wystawianych ofert pracy dla specjalistów SEO tworzą także portale rekrutacyjne.

Zarobki freelancera w branży SEO są wypadkową kilku czynników. Składają się nie takie czynniki jak doświadczenie, przygotowanie do pracy zawodowej, wykształcenie, odbyte kursy i szkolenia, a także staż zawodowy. Znaczenie ma również to, ilu klientów ma freelancer. Rynek pracy dla freelancerów rządzi się innymi prawami niż w przypadku etatowców.

Rozpiętości wynagrodzenia pomiędzy początkującym juniorem a doświadczonym specjalistą SEO z kilkunastoletnim stażem mogą być ogromne. Szacuje się, że w 2021 roku mediana wynagrodzenia w branży wynosi około 6.700 złotych brutto, co daje 4.800 zł netto. Takie szacunki powstały na podstawie obserwacji ofert pracy dla specjalistów SEO. Podaje je portal wynagrodzenia.pl.

Jak zostać ekspertem SEO?

Chcesz rozpocząć pracę jako specjalista ds. SEO? Spróbuj na przykład zapisać się na szkolenia online. Można znaleźć takie kursy, które przeprowadzone są przez ekspertów SEO. Jeżeli zdasz część teoretyczną, możesz starać się o stanowisko juniorskie w przedsiębiorstwie, gdzie zdobędziesz praktyczne umiejętności.

 

Dodaj komentarz